Festivalový sprievodca 12.11. (sobota)

Druhý festivalový deň je nabitý nie len filmami ale aj osobnými úvodmi k filmom a sprievodnými akciami. Zorientovať sa v programe a vybrať si z neho to najlepšie vám pomôže náš festivalový sprievodca.

 

Filmové tipy dňa

 

Cenu poroty a Cenu divákov  – dve hlavné ceny z tohtoročného festivalu Sundance si odniesol americký herec a režisér Nate Parker za svoj celovečerný debut Zrodenie národa (The Birth of a Nation, 2016). Okrem réžie je autorom scenára a vo filme stvárnil hlavnú postavu Nata Turnera,  ktorý v roku 1831 viedol vo Virgínii povstanie čiernych otrokov. Podobne ako 12 rokov otrokom (Twelve Years a Slave, 2013) od Steva McQueena, sa Parker zaoberá  podrobnosťami tohto zločinu, každodennou ohavnosťou otroctva 19. storočia. Zrodenie národa je film, o ktorom sa hovorí aj ako o kandidátovi na Oscara a do širokej kinodistribúcie sa u nás nedostane. MFF Bratislava teda ponúka  jedinečnú príležitosť vidieť ho na veľkom plátne.

(17.00, kino Nostalgia)

 

the-birth-of-a-nation-5

 

Pre fanúšikov slovenskej filmovej produkcie festival uvedie dokumentárny film 5. Október (5 October, 2016), ktorý momentálne rezonuje na festivaloch po celom svete. Medzinárodne oceňovaný slovenský fotograf a kameraman Martin Kollar sa rozhodol nakrútiť brata čakajúceho na životne dôležitú operáciu. Jeho režijný stredometrážny debut 5. Október sa dostal do oficiálneho výberu 45. ročníka prestížneho festivalu v Rotterdame, kde bol aj odpremiérovaný.

(13.45, kino Lumiére (K2))

 

5okt

 

Jedným z dlho očakávaných filmov v súťažnom výbere, ktorý azda najlepšie vystihuje umelecký potenciál svojho tvorcu, je prvotina Bogdana Miricu s názvom Psy (Câini, Dogs, 2016). Dramatický triler mal premiéru v rámci sekcie Un Certain Regard na festivale v Cannes a získal cenu FIPRESCI, čo iba dokazuje silnú kontinuitu filmárov rumunskej novej vlny.

(20.00, kino Lumiére (K1))

BOB_1_16408_102712

 

Osobné uvedenia filmov

 

Film Generácia ’68 v sekcii Focus: Chorvátsko dnes osobne uvedie režisér Nenad Puhovski. Po projekcii bude nasledovať diskusia, do ktorej sa zapojí aj herec a režisér Rade Šerbedžija, ktorý si prebral na Oficiálnom zahájení festivalu Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Prostredníctvom tejto snímky vzdáva autor hold generácii, s ktorou ho spája mladistvý entuziazmus a myšlienka revolúcie založená na motte „buďme realisti, žiadajme nemožné“, ktorá zmení svet.

(18:00Kino Lumière (K2))

 

Generation_68

 

Kultový erotický film režiséra Stanleyho Kubricka Spaľujúca túžba uvedie chorvátsky herec Rade Šerbedžija, ktorého vo filme aj uvidíme. Freudovský príbeh situovaný do Viedne na začiatku 20. storočia preniesol Kubrick do súčasného New Yorku v predvianočnom čase, pričom do hlavných úloh obsadil slávnu hereckú a vtedy ešte manželskú dvojicu Tom Cruise – Nicole Kidman. Sekundujú im mená ako Sydney Pollack, Alan Cumming či Rade Šerbedžija, ktorý sa predstavil v jednej zo svojich najpamätnejších úloh čudáckeho majiteľa obskúrnej požičovne kostýmov.

(22:30, Kino Mladosť)

 

fhd999EWS_Rade_Serbedzija_002

 

Sprievodné podujatia

Workshop: Elektrosluch Mini City

Elektrosluch je zariadenie na počúvanie elektromagnetických polí, skrytej dimenzie reality všade vôkol nás. Za posledných pár rokov si našlo obľubu u hudobníkov, terénnych nahrávačov, svetoznámych sound-dizajnérov, ale aj hľadačov duchov. Účastníci workshopu si ho budú môcť poskladať (s pomocou jeho otca, Jonáša Grusku) a následne otestovať v uliciach mesta. Počet účastníkov obmedzený – registrácia online.

(13:00 – 17:00, ProgressBar)

 

elektrosluch1

 

Študentské filmy – AKU Banská Bystrica, FTF VŠMU Bratislava

Pásma krátkych filmov z aktuálnej produkcie dvoch najvýznamnejších slovenských filmových vysokých škôl. Spoznajte filmový jazyk nastupujúcej generácie slovenských filmárov.

(16:30, 18:00, Gorila.sk Urban Space)

 

student

 

Koncert: Lazer Viking, Sabrehart, Genuine Jacks

Spojenie dvoch žánrovo nesúrodých skupín Lazer Viking a Sabrehart vyhadzuje žánrové hranice oknom a prichádza s nekompromisným schizofrenickým popom. Po nich prichádza na pódium Genuine Jacks s popovým drivom Nirvany v kombinácií s ozvenami toho najlepšieho z 60s beatu a 70s posto-punku. O afterparty sa postarajú Voodoo Beats a Garage Knight Riders Djs.

(20:00, Fuga)

 

sabrehart-e1476899925322

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.