Festivalový sprievodca 12.11. (sobota)

Druhý festivalový deň je nabitý nie len filmami ale aj osobnými úvodmi k filmom a sprievodnými akciami. Zorientovať sa v programe a vybrať si z neho to najlepšie vám pomôže náš festivalový sprievodca.

 

Filmové tipy dňa

 

Cenu poroty a Cenu divákov  – dve hlavné ceny z tohtoročného festivalu Sundance si odniesol americký herec a režisér Nate Parker za svoj celovečerný debut Zrodenie národa (The Birth of a Nation, 2016). Okrem réžie je autorom scenára a vo filme stvárnil hlavnú postavu Nata Turnera,  ktorý v roku 1831 viedol vo Virgínii povstanie čiernych otrokov. Podobne ako 12 rokov otrokom (Twelve Years a Slave, 2013) od Steva McQueena, sa Parker zaoberá  podrobnosťami tohto zločinu, každodennou ohavnosťou otroctva 19. storočia. Zrodenie národa je film, o ktorom sa hovorí aj ako o kandidátovi na Oscara a do širokej kinodistribúcie sa u nás nedostane. MFF Bratislava teda ponúka  jedinečnú príležitosť vidieť ho na veľkom plátne.

(17.00, kino Nostalgia)

 

the-birth-of-a-nation-5

 

Pre fanúšikov slovenskej filmovej produkcie festival uvedie dokumentárny film 5. Október (5 October, 2016), ktorý momentálne rezonuje na festivaloch po celom svete. Medzinárodne oceňovaný slovenský fotograf a kameraman Martin Kollar sa rozhodol nakrútiť brata čakajúceho na životne dôležitú operáciu. Jeho režijný stredometrážny debut 5. Október sa dostal do oficiálneho výberu 45. ročníka prestížneho festivalu v Rotterdame, kde bol aj odpremiérovaný.

(13.45, kino Lumiére (K2))

 

5okt

 

Jedným z dlho očakávaných filmov v súťažnom výbere, ktorý azda najlepšie vystihuje umelecký potenciál svojho tvorcu, je prvotina Bogdana Miricu s názvom Psy (Câini, Dogs, 2016). Dramatický triler mal premiéru v rámci sekcie Un Certain Regard na festivale v Cannes a získal cenu FIPRESCI, čo iba dokazuje silnú kontinuitu filmárov rumunskej novej vlny.

(20.00, kino Lumiére (K1))

BOB_1_16408_102712

 

Osobné uvedenia filmov

 

Film Generácia ’68 v sekcii Focus: Chorvátsko dnes osobne uvedie režisér Nenad Puhovski. Po projekcii bude nasledovať diskusia, do ktorej sa zapojí aj herec a režisér Rade Šerbedžija, ktorý si prebral na Oficiálnom zahájení festivalu Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Prostredníctvom tejto snímky vzdáva autor hold generácii, s ktorou ho spája mladistvý entuziazmus a myšlienka revolúcie založená na motte „buďme realisti, žiadajme nemožné“, ktorá zmení svet.

(18:00Kino Lumière (K2))

 

Generation_68

 

Kultový erotický film režiséra Stanleyho Kubricka Spaľujúca túžba uvedie chorvátsky herec Rade Šerbedžija, ktorého vo filme aj uvidíme. Freudovský príbeh situovaný do Viedne na začiatku 20. storočia preniesol Kubrick do súčasného New Yorku v predvianočnom čase, pričom do hlavných úloh obsadil slávnu hereckú a vtedy ešte manželskú dvojicu Tom Cruise – Nicole Kidman. Sekundujú im mená ako Sydney Pollack, Alan Cumming či Rade Šerbedžija, ktorý sa predstavil v jednej zo svojich najpamätnejších úloh čudáckeho majiteľa obskúrnej požičovne kostýmov.

(22:30, Kino Mladosť)

 

fhd999EWS_Rade_Serbedzija_002

 

Sprievodné podujatia

Workshop: Elektrosluch Mini City

Elektrosluch je zariadenie na počúvanie elektromagnetických polí, skrytej dimenzie reality všade vôkol nás. Za posledných pár rokov si našlo obľubu u hudobníkov, terénnych nahrávačov, svetoznámych sound-dizajnérov, ale aj hľadačov duchov. Účastníci workshopu si ho budú môcť poskladať (s pomocou jeho otca, Jonáša Grusku) a následne otestovať v uliciach mesta. Počet účastníkov obmedzený – registrácia online.

(13:00 – 17:00, ProgressBar)

 

elektrosluch1

 

Študentské filmy – AKU Banská Bystrica, FTF VŠMU Bratislava

Pásma krátkych filmov z aktuálnej produkcie dvoch najvýznamnejších slovenských filmových vysokých škôl. Spoznajte filmový jazyk nastupujúcej generácie slovenských filmárov.

(16:30, 18:00, Gorila.sk Urban Space)

 

student

 

Koncert: Lazer Viking, Sabrehart, Genuine Jacks

Spojenie dvoch žánrovo nesúrodých skupín Lazer Viking a Sabrehart vyhadzuje žánrové hranice oknom a prichádza s nekompromisným schizofrenickým popom. Po nich prichádza na pódium Genuine Jacks s popovým drivom Nirvany v kombinácií s ozvenami toho najlepšieho z 60s beatu a 70s posto-punku. O afterparty sa postarajú Voodoo Beats a Garage Knight Riders Djs.

(20:00, Fuga)

 

sabrehart-e1476899925322

 

Medzinárodný filmový festival Bratislava posledné tri roky vo svojej vizuálnej koncepcii vychádza z prepojenia hlavnej témy aktuálneho ročníka a festivalového programu. Ako komunikačnú tému si každý rok volí jednu z programových sekcií festivalu. Tento rok je ňou sekcia Lexikón: Filmové herectvo.

 

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky.