Festivalový sprievodca 11.11. (sobota)

Medzinárodný filmový festival Bratislava otvoril kinosály už po 19. raz a prináša mimoriadne bohatý program a zaujímavých hostí. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

Pre držiteľov akreditácie je pripravený prehľadný systém rezervácií cez internet. Nezabudnite prísť najneskôr 5 minút pred začiatkom programu, aby vám rezervácia neprepadla. V prípade, že máte záujem o jednorazovú vstupenku zakúpite ju na všetkých projekčných miestach festivalu alebo v Akreditačnom centre v Kine Lumiére.

 

Filmové tipy dňa

 

Chuť cementu (Taste of Cement 2017) – 15:30, Kino Mladosť

Snímka Chuť cementu (Taste of Cement 2017) sýrskeho režiséra Ziada Kalthouma,výstižne pomenúva problémy a reflektuje situáciu na Blízkom východe. Ďalší festivalový hit, nominovaný na Európsku Filmovú Cenu a čerstvý víťaz prestížnej Ceny Doc Alliance, rozpráva o sýrskych robotníkoch pracujúcich v Bejrúte na stavbe mrakodrapov. Príbeh o mužoch odrezaných od okolitého sveta i svojej krajiny využíva esejistické a poetické postupy, čím Kalthoum potvrdzuje povesť jedného z najosobitejších mladých filmárov svojho regiónu.
 
 

 

Zrno (Grain, 2017 – hosť: herec Jean-Marc Barr) – 17:30, Kino Lumiére K1

Návštevníci Medzinárodného filmového festivalu Bratislava budú mať, ako prví na Slovensku, možnosť vidieť snímku Zrno (Grain, 2017), v ktorej hosť bratislavského festivalu Jean-Marc Barr stvárnil postavu profesora Erola Erina, odborníka na genetiku rastlín. Snímka držiteľa Zlatého medveďa za film Med (Honey, Bal, 2010), Semiha Kaplanoğluho, je inšpirovaná Súrou Al-Kehfovi, ktorá bola základom pre mystickú odnož Islamu. Čiernobiely meditatívny film viacerí recenzenti prirovnávajú ku Tarkovského Stalkerovi. V postapokalyptickej budúcnosti, kde komunitné farmy z neznámych dôvodov spustošila genetická kríza, je spoločnosť rozdelená na dve časti. Elity obývajú pozostatky miest ovládané korporáciami a ohraničené magnetickými stenami, zatiaľ čo geneticky nekompatibilní prisťahovalci žijú v oblastiach takzvanej Mŕtvej pôdy, kde obyvateľstvo sužujú sucho a epidémie. Hlavnou postavou je profesor Erol Erin žijúci v chránenej komunite. V jednej chvíli sa však musí vydať na cestu za genetikom Cemilom Akmanom, ktorý azda pozná odpovede na závažné otázky.

 

Trailer na film

 

Sprievodný program

 

Master Class: Denis Côté 17:00, Kino Lumière K2 (po filme Tvoja koža, taká jemná)
Denis Côté je hviezdou severoamerického nezávislého filmu a miláčikom prestížnych festivalov ako Locarno a Berlinale. Bratislavskému publiku bude na svojom moderovanom master classe hovoriť nielen o prelínaní dokumentu a fikcie v jeho tvorbe ale aj o étose nezávislosti vo filmovej tvorbe.

 

Hostia

 

Denis Côté – Kino Lumiére K2 15:30 – Tvoja koža, taká jemná (A Skin So Soft, 2017)

 

Denis Côté – Kino Mladosť 20:00 – Beštiár (Bestiaire, 2012)

 

Jean-Marc Barr – Kino Lumière K1 17:30 – Zrno (Grain, Buğday 2017)

 

Ermin Bravo (herec) – Kino Lumière K1 15:30 – Chlapi neplačú (Men Don’t Cry, Muškarci ne plaču, 2017)

                                     – Kino Lumière K1 17:30 – Zrno (Grain, Buğday 2017)

 

Katie Davies (režisérka) – Kino Lumière K2 18:30 – Osobitný systém (The Separate System, 2017)

 

Thomas Fürhapter (režisér) – Kino Lumière K2 20:15 – Tretia možnosť (The Third Option, Die dritte Option, 2017)

 

Marek Jasaň (Tutti), Mária Pinčíková (De Luxe), Barbora Sliepková (O sestre), Michal Fulier (Yours), Gregor Valentovič (Čína), Barbora Bárková (Kontrast) – Kino Lumière K2 14:00 – Študentské filmy: VŠMU Bratislava

 

 

Divácka súťaž

 

Nezabudnite hlasovať po projekciách za svojho favorita. Po sčítaní hlasov tak rozhodnete o udelení Ceny divákov.

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.