Predstavujeme: Všetky tie prebdené noci

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

All_These_Sleepless_Nights_MichalMarczak_02

 

Debutoval v roku 2010 filmom Na konci Ruska, kde sa so štábom premiestnil na samotný ľadový ruský sever na brehu Severného ľadového oceána, kde sleduje skupinku vojakov, obývajúcich pohraničnú stanicu. O dva roky neskôr radikálne zmenil podnebie a nakrútil dokument o ekologických aktivistoch, bojujúcich netradične za odkúpenie časti amazonského pralesa pod veľavravným názvom Fuck for forest. Jeho tretí celovečerný príspevok k účelu premietania na medzinárodných filmových festivaloch, Všetky tie prebdené noci (2016), znamená príklon k hranej tvorbe, čo sa prejavuje aj na dlhšej stopáži.

 

Všetky tie prebdené noci prinášajú príbeh, respektíve exaktnejšie napísané sondu do života dnešných mladých študentov varšavských vysokých škôl. Hlavnou postavou je sympatický Krzystof, obiehajúci počas dlhšieho, časovo bližšie nešpecifikovaného obdobia so svojím spolužiakom z umeleckej školy Michalom rôzne večierky na bytoch, v podnikoch a v uliciach mesta. Väčšinou cez noc, ale ak ešte vládzu, dokážu sa pobaviť aj cez deň. Cieľom je si dobre zatancovať, zbaliť pekné baby a pokecať si s rovesníkmi. Chlapci na tejto ceste spoznávajú samých seba, možno sa niečo dozvedia aj o nežnom pohlaví, napríklad ako môžu vzťahy ublížiť mladej citlivej duši a témou sa stáva aj otázka skutočného priateľstva. To všetko v epizodickej štruktúre rozprávania, s ťažko rozpoznateľným kauzálnym poriadkom.

 

Marczak dokazuje svoj cit pre autentické zobrazenie života mladých Poliakov a pomerne úspešnou sa ukazuje aj jeho snaha do psychologického ponoru minimálne hlavnej postavy. Film pôsobí dojmom, akoby režisér a zároveň aj scenárista v jednej osobe čerpal z vlastných skúseností. Kamera verne zachytáva hypnotický genius loci najmä nočnej, ale aj dennej Varšavy a dej sa presunie aj na morskú pláž. Pochopiteľne za účelom zachytenia atmosféry ďalšej veľkej párty. Slovenský mladý divák vďaka tejto konfrontácii môže porovnať spôsob života našich severných susedov s tým svojím, určité rozdiely tu sú patrné. Treba však zobrať do úvahy aj režijnú štylizáciu a nebrať film ako stopercentné zobrazenie reality.

 

Film bol na tohtoročnom Sundance festivale nominovaný na Veľkú cenu poroty za najlepší svetový dokumentárny film, pričom Marczak získal cenu za najlepšiu réžiu svetového dokumentárneho filmu.

 

 

Erik Binder

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.

 

Rozhovor

 

V Súťaži hraných filmov zaujal príbeh Svetáckeho dievčaťa Giulie, ktorej nalinkovaný život a hodnotový svet náhle rozvráti stretnutie s mladým drogovým dílerom s príznačným menom, Libero. Režisér Marco Danieli, ktorý sa včera osobne zúčastnil na bratislavskom premietaní nám prezradil zopár informácií zo zákulisia tvorivého procesu na tomto filme.

 

Portugalský režisér Pedro Peralta, ktorý spolupracuje s produkčnou spoločnosťou Terratreme Films a na IFF Bratislava uviedol v Súťaži krátkych filmov snímku Záchrana nám prezradil, prečo vzniká v Portugalsku v posledných rokoch pomerne veľa úspešných krátkych filmov a akým spôsobom sa dostávajú k divákom.

 

MFF Bratislava v spolupráci s občianskym združením Červený nos (Clowndoctors) aj tento rok pripravili charitatívnu projekciu, ktorá sa uskutoční už dnes v Kine Mladosť.

 

Kto nestihol skvelú masterclass Alexa Rossa Perryho, má možnosť dozvedieť sa niečo o jeho tvorbe, vzťahu k nezávislému filmu ale aj komerčnej filmovej produkcii z tohto krátkeho videorozhovoru.

 

Aj predposledný deň festivalu je nabitý výnimočnými titulmi, ktoré sme pre vás opäť prehľadne zhrnuli.