Aj dnes vás čakáme v kine!

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Ak ste ešte nikdy nevideli kultovú rozprávku Čarodejník z krajiny OZ, namiesto zatĺkania to dožeňte v posledný deň festivalu. Slávnu rozprávku podľa predlohy L. Franka Bauma sme vybrali z dvoch dôvodov: jednak je Čarodejník z krajiny Oz jedným z prvých „veľkých“ filmov, nakrútených na Technicolor štvrtej generácie, teda technológiou, ktorá priviedla farbu do kinematografického mainstreamu; jednak tento film využíva farbu ako nástroj rozprávania príbehu. Film sa totiž začína v jednom farebnom odtieni a až keď tornádo odnesie Dorothy do krajiny, ktorá „nie je Kansasom“, vidíme film v plnom farebnom spektre. Film uvádzame v sekcii Lexikón: Farba.

15:45, Kino Lumiére (K2)

 

carodejnik-z-krajiny-oz-nestandard2

 

Ak ste však už Čarodejníka z krajiny Oz videli vo svojom živote nespočetne veľakrát, nezúfajte, pretože máme pre vás alternatívny filmový program, v podobe intímneho portrétu New Yorku a jeho obyvateľov. V dokumentárnom filme Piotra Stasika s názvom 21 x New York nachádzame ozveny avantgardistickej fascinácie pulzujúcim organizmom mesta, jeho však väčšmi zaujíma to, čo sa deje pod jeho povrchom – v doslovnom i prenesenom zmysle. Vo frenetickom slede obrazov autor skicuje letmé portréty ľudí, aby ich v asynchrónnej zvukovej stope doplnil otvorenými, úprimnými spoveďami. Výsledkom je emotívny príbeh o samote, ktorá nás v západnom svete v 21. storočí prenasleduje.

15.45, Kino Mladosť

 

21_x_New_York

 

Izraelský príbeh o nezlučiteľných spôsoboch, akými sa manželský pár vyrovnáva so smrťou jediného syna bol súčasťou výberu Medzinárodného týždňa kritikov na tohtoročnom MFF v Cannes. Názov filmu Týždeň a jeden deň v judaizme odkazuje na Šivu – týždeň trúchlenia po pohrebe zosnulého, počas ktorého sa pozostalí vyrovnávajú s jeho odchodom v príbytku blízkeho člena rodiny.

18:00, Kino Lumiére (K2)

 

On_Week_and_a_Day

 

Hranú prvotinu tuniskej režisérky Leily Bouzid s názvom Otvorila som si oči sa oplatí vidieť okrem iného kvôli soundtracku, ktorý ocení každý milovník súčasnej world music. Nespútaná hlavná hrdinka Farah so svojou kapelou vymetá nočné kluby. Jej životné voľby sa nevyhnutne stretávajú s nepochopením rodičov a jej tvorba zas naráža na mantinely rigidného politického režimu. Snímka Otvorila som si oči je nesmierne živým obrazom tuniskej spoločnosti v bode zlomu.

18:00, Kino Mladosť

 

As_I_Open_My_Eyes

 

Zakončiť večer a začať poslednú festivalovú noc odporúčame filmom o nočnom živote, Všetky tie prebdené noci. Krzystof a Michał, spolužiaci z umeleckej školy, žijú viac v noci ako cez deň. Blúdia ulicami Varšavy, vymetajú jeden večierok za druhým a snažia sa naplno si užiť svoju mladosť. Každú chvíľu sa bezhlavo zamilujú. Režisér do 100 minút vtesnal niekoľkomesačnú divokú nočnú party preloženú niekoľkými ťažkými ránami.

20:15, Kino Lumiére (K2)

 

ALL-THESE-SLEEPLESS-NIGHTS

 

Ak ste včera nemali možnosť zúčastniť sa slávnostného Záverečného ceremoniálu v rámci ktorého sa premietal film Lion, dnes to môžete dohnať. Austrálsky režisér Garth Davis ponúka strhujúci príbeh indického chlapca Sarú, ktorý sa po rokoch nečakaného odlúčenia od rodiny vyberie s  obmedzeným množstvom spomienok a s pomocou novej technológie zvanej Google Earth na jedno z najúchvatnejších hľadaní ihly v kope sena v moderných dejinách.

20.15, Kino Mladosť

 

Lion

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.