Chorvátsky herec Rade Šerbedžija si prevezme Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii

18. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava predstaví jednu z najvýraznejších hereckých osobností chorvátskeho pôvodu, Radeho Šerbedžiju. Herec medzinárodného renomé si v Bratislave prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii a zároveň uvedie svoj režisérsky debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016).

 

Rade Serbedzija

Herec, hudobník a debutujúci režisér Rade Šerbedžija sa zaradil medzi najvýraznejších juhoslovanských hercov svojej generácie. Po tom, ako v roku 1969 vyštudoval Akadémiu dramatických umení v Záhrebe, začal spolupracovať s poprednými balkánskymi divadelnými a filmovými režisérmi a objavil sa vo vyše sedemdesiatich filmoch, seriáloch či divadelných hrách. Celosvetovo zarezonoval najmä jeho výkon vo filme o balkánskom konflikte Pred dažďom (Pred doždot, Before the rain, 1994) v réžii macedónskeho tvorcu Milcha Manchevského.

 

Šerbedžijov talent a zjav mu neskôr otvorili cestu k medzinárodným spoluprácam s uznávanými režisérskymi menami, akými sú napríklad Francesco Rosi, Philip Noyce či John Woo. Medzi jeho najdôležitejšie spolupráce patrí film Stanleyho Kubricka Spaľujúca vášeň (Eyes Wide Shut, 1999), ktorého špeciálnu projekciu na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava herec osobne uvedie. Šerbedžija sa tu objavuje vo vedľajšej role po boku Toma Cruisa a Nicole Kidman.

 

Spaľujúca vášeň je posledným realizovaným filmom Stanleyho Kubricka. Príbeh je situovaný do prostredia predvianočného New Yorku. Po tom, ako sa Williamovi Harfordovi jeho príťažlivá manželka zdôverí, že by kvôli erotickému zážitku s iným mužom dokázala opustiť svoj pohodlný život, zámožným lekárom zmieta žiarlivosť a sám začne vyhľadávať zážitky podobného druhu. Stanley Kubrick tento film označil za najlepší, aký kedy nakrútil.

 

Šerbedžija potvrdil svoje herecké kvality v oceňovanej snímke Shun Li a básnik (Io sono Li, Li and the Poet, 2011), no bohaté skúsenosti má aj s vysokorozpočtovými hollywoodskymi produkciami. Objavil sa v komerčne úspešných tituloch ako Harry Potter a dary smrti I (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1, 2010), X-Men: Prvá trieda (X-Men: First Class, 2011), Mission: Impossible II (2000) či Batman začína (Batman Begins, 2005).

 

Rade Šerbedžija na festivale uvedie svoj režijný debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016), ktorý nakrútil spoločne so synom Danilom. Hlavným hrdinom príbehu je chlapec Zoran. Kruté výjavy vojny, chudoby a nešťastia mesta Skopje, ktoré bolo v roku 1942 násilne okupované Nemcami a ich bulharskými spojencami, sú divákovi sprostredkované detskými očami.

 

Ocenenie za umeleckú výnimočnosť si Šerbedžija prevezme na slávnostnom otvorení festivalu, na ktorom sa premietne aj film Oslobodenie Skopje. Jeho návšteva sa voľne prepojí so sekciou Fokus, ktorá je tento rok venovaná chorvátskemu filmu. Vďaka nej majú diváci jedinečnú príležitosť rozšíriť si povedomie o súčasnej chorvátskej produkcii.

 

Trailer : Oslobodenie Skopje / Osloboduvanje na Skopje / The Liberation of Skopje

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.

 

Rozhovor

 

V Súťaži hraných filmov zaujal príbeh Svetáckeho dievčaťa Giulie, ktorej nalinkovaný život a hodnotový svet náhle rozvráti stretnutie s mladým drogovým dílerom s príznačným menom, Libero. Režisér Marco Danieli, ktorý sa včera osobne zúčastnil na bratislavskom premietaní nám prezradil zopár informácií zo zákulisia tvorivého procesu na tomto filme.

 

Portugalský režisér Pedro Peralta, ktorý spolupracuje s produkčnou spoločnosťou Terratreme Films a na IFF Bratislava uviedol v Súťaži krátkych filmov snímku Záchrana nám prezradil, prečo vzniká v Portugalsku v posledných rokoch pomerne veľa úspešných krátkych filmov a akým spôsobom sa dostávajú k divákom.

 

MFF Bratislava v spolupráci s občianskym združením Červený nos (Clowndoctors) aj tento rok pripravili charitatívnu projekciu, ktorá sa uskutoční už dnes v Kine Mladosť.

 

Kto nestihol skvelú masterclass Alexa Rossa Perryho, má možnosť dozvedieť sa niečo o jeho tvorbe, vzťahu k nezávislému filmu ale aj komerčnej filmovej produkcii z tohto krátkeho videorozhovoru.

 

Aj predposledný deň festivalu je nabitý výnimočnými titulmi, ktoré sme pre vás opäť prehľadne zhrnuli.