Chorvátsky herec Rade Šerbedžija si prevezme Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii

18. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava predstaví jednu z najvýraznejších hereckých osobností chorvátskeho pôvodu, Radeho Šerbedžiju. Herec medzinárodného renomé si v Bratislave prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii a zároveň uvedie svoj režisérsky debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016).

 

Rade Serbedzija

Herec, hudobník a debutujúci režisér Rade Šerbedžija sa zaradil medzi najvýraznejších juhoslovanských hercov svojej generácie. Po tom, ako v roku 1969 vyštudoval Akadémiu dramatických umení v Záhrebe, začal spolupracovať s poprednými balkánskymi divadelnými a filmovými režisérmi a objavil sa vo vyše sedemdesiatich filmoch, seriáloch či divadelných hrách. Celosvetovo zarezonoval najmä jeho výkon vo filme o balkánskom konflikte Pred dažďom (Pred doždot, Before the rain, 1994) v réžii macedónskeho tvorcu Milcha Manchevského.

 

Šerbedžijov talent a zjav mu neskôr otvorili cestu k medzinárodným spoluprácam s uznávanými režisérskymi menami, akými sú napríklad Francesco Rosi, Philip Noyce či John Woo. Medzi jeho najdôležitejšie spolupráce patrí film Stanleyho Kubricka Spaľujúca vášeň (Eyes Wide Shut, 1999), ktorého špeciálnu projekciu na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava herec osobne uvedie. Šerbedžija sa tu objavuje vo vedľajšej role po boku Toma Cruisa a Nicole Kidman.

 

Spaľujúca vášeň je posledným realizovaným filmom Stanleyho Kubricka. Príbeh je situovaný do prostredia predvianočného New Yorku. Po tom, ako sa Williamovi Harfordovi jeho príťažlivá manželka zdôverí, že by kvôli erotickému zážitku s iným mužom dokázala opustiť svoj pohodlný život, zámožným lekárom zmieta žiarlivosť a sám začne vyhľadávať zážitky podobného druhu. Stanley Kubrick tento film označil za najlepší, aký kedy nakrútil.

 

Šerbedžija potvrdil svoje herecké kvality v oceňovanej snímke Shun Li a básnik (Io sono Li, Li and the Poet, 2011), no bohaté skúsenosti má aj s vysokorozpočtovými hollywoodskymi produkciami. Objavil sa v komerčne úspešných tituloch ako Harry Potter a dary smrti I (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1, 2010), X-Men: Prvá trieda (X-Men: First Class, 2011), Mission: Impossible II (2000) či Batman začína (Batman Begins, 2005).

 

Rade Šerbedžija na festivale uvedie svoj režijný debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016), ktorý nakrútil spoločne so synom Danilom. Hlavným hrdinom príbehu je chlapec Zoran. Kruté výjavy vojny, chudoby a nešťastia mesta Skopje, ktoré bolo v roku 1942 násilne okupované Nemcami a ich bulharskými spojencami, sú divákovi sprostredkované detskými očami.

 

Ocenenie za umeleckú výnimočnosť si Šerbedžija prevezme na slávnostnom otvorení festivalu, na ktorom sa premietne aj film Oslobodenie Skopje. Jeho návšteva sa voľne prepojí so sekciou Fokus, ktorá je tento rok venovaná chorvátskemu filmu. Vďaka nej majú diváci jedinečnú príležitosť rozšíriť si povedomie o súčasnej chorvátskej produkcii.

 

Trailer : Oslobodenie Skopje / Osloboduvanje na Skopje / The Liberation of Skopje

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.