Chorvátsky herec Rade Šerbedžija si prevezme Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii

18. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava predstaví jednu z najvýraznejších hereckých osobností chorvátskeho pôvodu, Radeho Šerbedžiju. Herec medzinárodného renomé si v Bratislave prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii a zároveň uvedie svoj režisérsky debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016).

 

Rade Serbedzija

Herec, hudobník a debutujúci režisér Rade Šerbedžija sa zaradil medzi najvýraznejších juhoslovanských hercov svojej generácie. Po tom, ako v roku 1969 vyštudoval Akadémiu dramatických umení v Záhrebe, začal spolupracovať s poprednými balkánskymi divadelnými a filmovými režisérmi a objavil sa vo vyše sedemdesiatich filmoch, seriáloch či divadelných hrách. Celosvetovo zarezonoval najmä jeho výkon vo filme o balkánskom konflikte Pred dažďom (Pred doždot, Before the rain, 1994) v réžii macedónskeho tvorcu Milcha Manchevského.

 

Šerbedžijov talent a zjav mu neskôr otvorili cestu k medzinárodným spoluprácam s uznávanými režisérskymi menami, akými sú napríklad Francesco Rosi, Philip Noyce či John Woo. Medzi jeho najdôležitejšie spolupráce patrí film Stanleyho Kubricka Spaľujúca vášeň (Eyes Wide Shut, 1999), ktorého špeciálnu projekciu na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava herec osobne uvedie. Šerbedžija sa tu objavuje vo vedľajšej role po boku Toma Cruisa a Nicole Kidman.

 

Spaľujúca vášeň je posledným realizovaným filmom Stanleyho Kubricka. Príbeh je situovaný do prostredia predvianočného New Yorku. Po tom, ako sa Williamovi Harfordovi jeho príťažlivá manželka zdôverí, že by kvôli erotickému zážitku s iným mužom dokázala opustiť svoj pohodlný život, zámožným lekárom zmieta žiarlivosť a sám začne vyhľadávať zážitky podobného druhu. Stanley Kubrick tento film označil za najlepší, aký kedy nakrútil.

 

Šerbedžija potvrdil svoje herecké kvality v oceňovanej snímke Shun Li a básnik (Io sono Li, Li and the Poet, 2011), no bohaté skúsenosti má aj s vysokorozpočtovými hollywoodskymi produkciami. Objavil sa v komerčne úspešných tituloch ako Harry Potter a dary smrti I (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1, 2010), X-Men: Prvá trieda (X-Men: First Class, 2011), Mission: Impossible II (2000) či Batman začína (Batman Begins, 2005).

 

Rade Šerbedžija na festivale uvedie svoj režijný debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016), ktorý nakrútil spoločne so synom Danilom. Hlavným hrdinom príbehu je chlapec Zoran. Kruté výjavy vojny, chudoby a nešťastia mesta Skopje, ktoré bolo v roku 1942 násilne okupované Nemcami a ich bulharskými spojencami, sú divákovi sprostredkované detskými očami.

 

Ocenenie za umeleckú výnimočnosť si Šerbedžija prevezme na slávnostnom otvorení festivalu, na ktorom sa premietne aj film Oslobodenie Skopje. Jeho návšteva sa voľne prepojí so sekciou Fokus, ktorá je tento rok venovaná chorvátskemu filmu. Vďaka nej majú diváci jedinečnú príležitosť rozšíriť si povedomie o súčasnej chorvátskej produkcii.

 

Trailer : Oslobodenie Skopje / Osloboduvanje na Skopje / The Liberation of Skopje

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.