Pridaná projekcia: Dom bez strechy (r. Soleen Yusef)

 

Kvôli technickým problémom počas včerajšej projekcie filmu DOM BEZ STRECHY (r.Soleen Yusef) pridávame ďalšiu projekciu filmu v nedeľu 12. novembra o 13:00 v  Kine Lumière K4. 

 

 

Príbeh troch súrodencov iránskej režisérky Soleen Yusef  uvádzame v súťažnej sekcii hraných filmov. V prípade, ak ste z projekcie v piatok 10.11. 2017 odišli a máte lístok z kina Mladosť, preukážte sa ním v pokladnici a kolegovia vám vytlačenia 0€ lístok na pridanú projekciu. 

 

Traja súrodenci, ktorí sa narodili v Irackom Kurdistane, ale vyrástli v Nemecku, sa vracajú do svojej domoviny na pohreb vlastnej matky. Jej posledným želaním bolo ležať pochovaná vedľa ich otca v rodnej dedine. Ich strýko však odmieta sestrino prianie splniť. Súrodenci sa preto rozhodnúť ukradnúť matkinu rakvu a v pikape sa s ňou púšťajú na cestu pustou krajinou. Počas tejto odysey sa neocitajú len v konfrontácii so svojou mnohopočetnou kurdskou rodinou, ale aj medzi sebou, v dráme o potrhaných rodinných vzťahoch a procese znovuobjavovania vlastnej histórie. Režisérka Soleen Yusef, sama nemecká občianka s koreňmi vo filmom vyobrazenej oblasti, prispieva ku kurdskej verzii neslávne známych historických udalostí, akou je masakra Kurdov v severnom Iraku počas režimu Saddáma Husajna v 80. rokoch, ku ktorej sa film vyjadruje. Ako sa však súrodenci postupne vyrovnávajú s minulosťou, všadeprítomné správy o ISIS a obliehanie Mosulu poukazujú na realitu súčasnosti a násilie panujúce v tomto politicky nestabilnom regióne.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.