Pridaná projekcia: Dom bez strechy (r. Soleen Yusef)

 

Kvôli technickým problémom počas včerajšej projekcie filmu DOM BEZ STRECHY (r.Soleen Yusef) pridávame ďalšiu projekciu filmu v nedeľu 12. novembra o 13:00 v  Kine Lumière K4. 

 

 

Príbeh troch súrodencov iránskej režisérky Soleen Yusef  uvádzame v súťažnej sekcii hraných filmov. V prípade, ak ste z projekcie v piatok 10.11. 2017 odišli a máte lístok z kina Mladosť, preukážte sa ním v pokladnici a kolegovia vám vytlačenia 0€ lístok na pridanú projekciu. 

 

Traja súrodenci, ktorí sa narodili v Irackom Kurdistane, ale vyrástli v Nemecku, sa vracajú do svojej domoviny na pohreb vlastnej matky. Jej posledným želaním bolo ležať pochovaná vedľa ich otca v rodnej dedine. Ich strýko však odmieta sestrino prianie splniť. Súrodenci sa preto rozhodnúť ukradnúť matkinu rakvu a v pikape sa s ňou púšťajú na cestu pustou krajinou. Počas tejto odysey sa neocitajú len v konfrontácii so svojou mnohopočetnou kurdskou rodinou, ale aj medzi sebou, v dráme o potrhaných rodinných vzťahoch a procese znovuobjavovania vlastnej histórie. Režisérka Soleen Yusef, sama nemecká občianka s koreňmi vo filmom vyobrazenej oblasti, prispieva ku kurdskej verzii neslávne známych historických udalostí, akou je masakra Kurdov v severnom Iraku počas režimu Saddáma Husajna v 80. rokoch, ku ktorej sa film vyjadruje. Ako sa však súrodenci postupne vyrovnávajú s minulosťou, všadeprítomné správy o ISIS a obliehanie Mosulu poukazujú na realitu súčasnosti a násilie panujúce v tomto politicky nestabilnom regióne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.