O víťazoch budú rozhodovať medzinárodné poroty i diváci

 

Domáci i zahraniční filmoví profesionáli aj tento rok zasadnú na porotcovské stoličky Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, aby rozhodli o jeho víťazoch. Súťažné filmy sa predstavia v troch kategóriách – prvé a druhé hrané filmy, prvé a druhé dokumentárne filmy a krátke filmy.

 

Súťaž hraných filmov majú tento rok na starosti medzinárodne uznávaný herec a režisér Jean-Marc Barr, srbský režisér a scenárista Bojan Vuletić a producentka filmu Piata loď Katarína Krnáčová. Jean-Marc Barr sa ako herec preslávil v úlohe freedivera Jacquesa Mayola v kultovom francúzskom filme Magická hlbočina (The Big Blue, Le grand bleu, 1988). Neskôr spolupracoval s režisérom Larsom von Trierom na filmoch Európa (Europa, 1991), Prelomiť vlny (Breaking the Waves, 1996), Tanečnica v tme (Dancer in the Dark, 2000), Dogville (Dogville, 2004) alebo Nymfomanka (Nymph()maniac, 2013).  Na prelome mája a júna na Slovensku nakrúcal majoritne slovenský koprodukčný film Pivnica. Spoločne so scenáristom a spolurežisérom väčšiny jeho filmov, Pascalom Arnoldom, úžv lohe reiséra nakrútil filmy ovplyvnené radikálnym štýlom hnutia Dogma´95 – Milenci (Lovers, 1999), To je moje telo (Too Much Flesh, 2000), Blažené bytosti (Being Light, 2001), One Two Another (One Two Another, Chacun sa nuit, 2006), American Translation (American Translation, 2011) a Sexuálne kroniky francúzskej rodiny (Sexual Chronicles of a French Family, Chroniques sexuelles d’une famille d’aujourd’hui, 2012).

 

Bojan Vuletić patrí medzi najsľubnejších mladých srbských režisérov a scenáristov. Jeho prvý celovečerný film Praktický sprievodca Belehradom so spevom a plačom (Practical Guide to Belgrade With Singing and Crying, Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem, 2011) sa objavil aj na MFF Bratislava a vyhral niekoľko národných a medzinárodných ocenení vrátane ceny FEDEORA na filmovom festivale v Pule a ceny FIPRESCI na Cinema City Film Festival. Jeho druhý celovečerný film Requiem pre pani J. (Requiem for Mrs. J., Rekvijem za gospođu J., 2017) mal svetovú premiéru na Berlinale a vyhral cenu FIPRESCI na filmovom festivale v Sofii, Grand Prix na goEast Wiesbaden FF a Ontrato FF. Tento film zároveň slávnostne otvorí 19. ročník MFF Bratislava.

 

Trojicu porotcov uzatvára slovenská producentka Katarína Krnáčová, ktorá sa podieľala na snímkach Ďakujem, dobre (2013) alebo poviedkovom filme Slovensko 2.0 (2014). Spolupracovala tiež na filme Môj pes Killer, ktorý získal hlavnú cenu na MFF Rotterdam. Je producentkou snímky Piata loď (2017) režisérky Ivety Grófovej, ktorý bol ocenený Krištáľovým medveďom na Berlinale 2017 ako najlepší film sekcie Generation Kplus. Aktuálne má vo vývoji a predprodukcii dva hrané filmy a jednu televíznu mini-sériu, všetky projekty vznikajú v medzinárodnej koprodukcii.

 

Najlepší dokumentárny film vyberú Petra Seliškar, Ondrej Starinský a Vincent Dieutre. Petra Seliškar je oceňovaná slovinská režisérka, producentka, lektorka, festivalová riaditeľka a dramaturgička. Študovala dokumentárnu réžiu na Amsterdam Film Academy. Počas svojej kariéry nakrútila tri celovečerné dokumentárne filmy – Babičky revolúcie (The Grandmothers of revolution, Babice revolucije, 2006), Mama Európa (Mother Europe, Mama Europa, 2013) a Môj svet naruby (My world is upside down, Moj Narobe Svet, 2016). V roku 2003 založila spoločnosť Petra Pan film a v apríli 2010 bola menovaná za umeleckú riaditeľku a dramaturgičku festivalu kratívneho dokumentu MakeDox.

 

Slovensko zastupuje programový a produkčný manažér, dramaturg a editor Ondrej Starinský. V roku 2005 ukončil štúdium filmovej vedy na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Do roku 2014 pracoval v Nadácii otvorenej spoločnosti, ako koordinátor súťaže Novinárska cena, neskôr ako manažér mediálneho programu. Istý čas pôsobil aj v Nadácii Petit Academy. Od roku 2008 pôsobí ako výkonný riaditeľ, programový a produkčný koordinátor pri organizácii viacerých filmových festivalov a podujatí. Príležitostne píše o filme a venuje sa aj fundraisingu. V súčasnosti pracuje v RTVS ako šéfdramaturg Dokumentárnej a vzdelávacej tvorby.

 

Vincent Dieutre je francúzsky filmový režisér, scenárista, teoretik a pedagóg. Ako režisér borí hranice medzi dokumentárnym a hraným filmom a patrí medzi medzinárodne úspešných a oceňovaných tvorcov. Jeho film Lekcie tmy (Leçons de ténèbres, 2000) bol ocenený Cenou poroty na Marseille Festival of Documentary Film, za snímku Dobrá správa (Bonne Nouvelle, 2001) získal Cenu poroty na festivale v Locarne a za film Jaurés (Jaurès, 2012), ktorý bol uvedený v programe MFF Bratislava, získal Teddy Jury Award na Berlinale.

 

O najlepšom krátkometrážnom filme rozhodne porota v zložení Diana Dąbrowska, Alexei Dmitriev a András Cséfalvay. Alexei Dmitriev je ruský experimentálny režisér a kurátor. Jeho snímky boli premietané na medzinárodných filmových festivaloch Tribeca, Tampere alebo L’alternativa v Barcelone. Ako kurátor pracoval na filmovom festivale Vienna Independent Shorts alebo Directors Lounge v Berlíne. Je členom výberovej komisie filmového festivalu Punto de Vista v španielskej Pamplone. András Cséfalvay je vizuálny a konceptuálny umelec, hudobník, režisér a herec. Vo svojej tvorbe sa zaujíma o alternatívne formy rozprávania, ktoré dávajú hlas zvieracím, kultúrnym, ľudským a objektovým subjektom. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a je držiteľom ceny Oskára Čepana pre mladých výtvarných umelcov. Jeho tvorba sa objavuje na výstavách po celej Európe a je súčasťou zbierky Slovenskej národnej galérie a Malmö Konstmuseum. Pracuje so širokou škálou médií.

 

O cene FIPRESCI rozhodnú novinári Aksel Kielland, Martin Černický a Evgeny Mayzel. Aksel Kielland je nórsky filmový a televízny kritik, ktorý v súčasnosti pracuje ako recenznet filmov pre Dagbladet, jeden z najvýznamnejších časopisov v Nórsku, a píše o televízii pre týždenník Morgenbladet. Za posledných desať rokov pôsobil ako editor katalógov a dramaturg na medzinárodnom filmovom festivale v Bergene. Martin Černický je slovenský filmový kritik Vyštudoval odbor manažment a momentálne pracuje ako redaktor pre populárne filmové recenzentské portály filmpress.sk a moviemania.sk. Evgeny Mayzel je ruský spisovateľ, filmový kritik, pedagóg a lektor filmových škôl, kurátor programov viacerých ruských filmových festivalov a šéfredaktor kinoart.ru, čo je internetová verzia jediného nezávislého akademického mesačníka v Rusku – Iskusstvo Kino (Filmové umenie).

 

Nebude chýbať ani Študentská porota, tento krát v zložení Veronika Suchá, Michaela Kostková a Barbora Nemčeková.

 

Za svojho favorita budú mať možnosť hlasovať aj festivaloví diváci. Po sčítaní hlasov tak rozhodnú o udelení Ceny divákov.

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.