Sprievodným programom sú koncerty, diskusie aj stretnutia s hviezdami

 

Súčasťou festivalu je neodmysliteľne aj sprievodný program. Tento rok návštevníkov festivalu, ale aj širokú verejnosť, čakajú koncerty, diskusie a stretnutia s prítomnými tvorcami. Z pestrej ponuky sprievodných podujatí si vyberú aj najmenší diváci. 

Requiem za pani J. (Requiem for Mrs.J., Rekvijem za gospođu J., 2017), oceňovaná tragikomédia režiséra Bojana Vuletića, vo štvrtok 9. novembra slávnostne otvorí 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava.  Súčasťou večera bude tiež odovzdávanie Ceny MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii, ktorej držiteľom sa stane legendárny francúzsky herec  Jean-Marc Barr.

 

Úplne prvou projekciou z festivalového programu však bude pásmo zo sekcie Focus: Fínske krátke filmy, ktorá domácemu publiku predstaví mladú a talentovanú generáciu fínskych tvorcov. Výber reprezentuje tematickú a štylistickú pestrosť mladého fínskeho filmu, zastúpenie v ňom našli hrané, dokumentárne, animované i experimentálne snímky. Pásmo krátkych filmov si diváci budú môcť vychutnať už 9. novembra o 17:00 v Kine Lumière.

 

Jean-Marc Barr ako jeden z hlavných hostí 19. ročníka bratislavského festivalu bude pôsobiť v medzinárodnej porote Súťaže hraných filmov. Uvedie tiež jeden zo svojich najnovších filmov,  turecké sci-fi Zrno (Bugday, Grain, 2017) uznávaného režiséra Semiha Kaplanoğlu, v ktorom stvárnil postavu experta na genetiku rastlín Erola Erina. O svoje myšlienky a skúsenosti sa so slovenskými fanúšikmi podelí na moderovanom masterclasse v utorok 14. novembra o 13:00 v Gorila.sk Urban Space.

 

Denis Côté je meno ďalšej hviezdy severoamerického nezávislého filmu, ktorá vďaka MFF Bratislava navštívi Slovensko, aby tu predstavila výber zo svojej oceňovanej tvorby. V sobotu 11. novembra o 15:30 v Kine Lumière si festivaloví návštevníci môžu pozrieť horúcu novinku z Locarna, Côtého film z prostredia kulturistiky Tvoja koža, taká jemná (A Skin So Soft, Ta peau si lisse, 2017). Masterclass Denisa Côtého o prelínaní dokumentu a fikcie a o étose nezávislosti vo filmovej tvorbe odštartuje krátko po projekcii, o 17:00 na rovnakom mieste.

 

Tretí z festivalových masterclassov povedie Ladislav Dedík zo slovenského postprodukčného Štúdia 727. Dedík a jeho tím naživo predvedú technológie motion-capture a full body scan, s ktorými je spojená budúcnosť filmového herectva v ére počítačovo generovaných a trikových filmov a videohier. Podujatie sa uskutoční v stredu 15. novembra o 13:00 v Kine Lumière.

 

O profesii filmového herca v podmienkach slovenského audiovizuálneho prostredia, možnostiach uplatnenia a profesionálnej príprave adeptov herectva pre film budú diskutovať známi herci a pedagógovia vo štvrtok 16. novembra o 14:00 v Gorila.sk Urban Space.

 

Bratislavský festival pokračuje v tradícii Filmového chodníka slávy, ktorý zdobia mená výrazných osobností z radov slovenských hereckých legiend. Za dlhoročný umelecký prínos tento rok ocení Božidaru Turzonovovú a pri tejto príležitosti uvedie film Penelopa (Penelope, 1977) v réžii Štefana Uhera. Slávnostné udelenie ocenenia sa uskutoční v pondelok 13. novembra o 18:00 v Kine Lumière.

 

MFF Bratislava nezabúda ani na detských divákov a v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska prinesie na plátno výber z populárnej večerníčkovej série Najmenší hrdinovia.  Jej hrdinka Terezka dostane na Vianoce stavebnicu, z ktorej si poskladá dvoch podivuhodných panáčikov, Paličku a Guličku. Tí sa starajú o jej dobrú náladu, zdravie, čistotu životného prostredia, ba aj o jej výchovu. Sekcia Junior je tento rok venovaná legende slovenského animovaného filmu, režisérovi a pedagógovi Františkovi Jurišičovi, ktorý je priekopníkom bábkového filmu na Slovensku. Projekcia pre deti a ich rodičov sa uskutoční 12. novembra o 10:00 v kaviarni Gorila.sk Urban Space a ozvláštni ju osobná účasť herečiek Moniky a Zuzany Haasových, ktoré v seriáli z 80. rokov účinkovali.

 

MFF Bratislava všetkým milovníkom umenia aj tento rok dokáže, že nie je len festivalom filmov, ale aj unikátnych hudobných a multimediálnych sprievodných podujatí.  Koncert s názvom Hommage à M. Varga bude hudobnou oslavou ikony slovenského bigbítu pri príležitosti premiéry dokumentárneho filmu Varga (2017). Svoje verzie Vargových skladieb predvedú žánrovo rozmanité mladé kapely a hudobníci. Na koncerte, ktorý sa uskutoční v nedeľu 12.11. od 21:30 v klube KC Dunaj, vystúpia kapely Queer Jane, Pjoni, Valér Miko Trio a Tomáš Gregor.

 

Okrem týchto podujatí vás srdečne pozývame aj na nočné afterparty v hudobnom klube Fuga. Predstavia sa na nich Flora Yin-Wong, Biomat, Alavux, Intergalactic Lovers, Lee Anderson, Sajjra, Hidden by the Grapes, Small Town Life. Špeciálnou afterparty Play It Again, Kinečko festival oslávi svojich víťazov spolu s redakciou spriateleného filmového magazínu. V utorok 14.11., krátko po ceremoniáli, na ktorom budú vyhlásené ocenenia pre najlepšie filmy festivalu, sa v klube Fuga o zábavu postarajú slovenskí filmári v nezvyčajnej úlohe dídžejov.

 

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.