Sprievodným programom sú koncerty, diskusie aj stretnutia s hviezdami

 

Súčasťou festivalu je neodmysliteľne aj sprievodný program. Tento rok návštevníkov festivalu, ale aj širokú verejnosť, čakajú koncerty, diskusie a stretnutia s prítomnými tvorcami. Z pestrej ponuky sprievodných podujatí si vyberú aj najmenší diváci. 

Requiem za pani J. (Requiem for Mrs.J., Rekvijem za gospođu J., 2017), oceňovaná tragikomédia režiséra Bojana Vuletića, vo štvrtok 9. novembra slávnostne otvorí 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava.  Súčasťou večera bude tiež odovzdávanie Ceny MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii, ktorej držiteľom sa stane legendárny francúzsky herec  Jean-Marc Barr.

 

Úplne prvou projekciou z festivalového programu však bude pásmo zo sekcie Focus: Fínske krátke filmy, ktorá domácemu publiku predstaví mladú a talentovanú generáciu fínskych tvorcov. Výber reprezentuje tematickú a štylistickú pestrosť mladého fínskeho filmu, zastúpenie v ňom našli hrané, dokumentárne, animované i experimentálne snímky. Pásmo krátkych filmov si diváci budú môcť vychutnať už 9. novembra o 17:00 v Kine Lumière.

 

Jean-Marc Barr ako jeden z hlavných hostí 19. ročníka bratislavského festivalu bude pôsobiť v medzinárodnej porote Súťaže hraných filmov. Uvedie tiež jeden zo svojich najnovších filmov,  turecké sci-fi Zrno (Bugday, Grain, 2017) uznávaného režiséra Semiha Kaplanoğlu, v ktorom stvárnil postavu experta na genetiku rastlín Erola Erina. O svoje myšlienky a skúsenosti sa so slovenskými fanúšikmi podelí na moderovanom masterclasse v utorok 14. novembra o 13:00 v Gorila.sk Urban Space.

 

Denis Côté je meno ďalšej hviezdy severoamerického nezávislého filmu, ktorá vďaka MFF Bratislava navštívi Slovensko, aby tu predstavila výber zo svojej oceňovanej tvorby. V sobotu 11. novembra o 15:30 v Kine Lumière si festivaloví návštevníci môžu pozrieť horúcu novinku z Locarna, Côtého film z prostredia kulturistiky Tvoja koža, taká jemná (A Skin So Soft, Ta peau si lisse, 2017). Masterclass Denisa Côtého o prelínaní dokumentu a fikcie a o étose nezávislosti vo filmovej tvorbe odštartuje krátko po projekcii, o 17:00 na rovnakom mieste.

 

Tretí z festivalových masterclassov povedie Ladislav Dedík zo slovenského postprodukčného Štúdia 727. Dedík a jeho tím naživo predvedú technológie motion-capture a full body scan, s ktorými je spojená budúcnosť filmového herectva v ére počítačovo generovaných a trikových filmov a videohier. Podujatie sa uskutoční v stredu 15. novembra o 13:00 v Kine Lumière.

 

O profesii filmového herca v podmienkach slovenského audiovizuálneho prostredia, možnostiach uplatnenia a profesionálnej príprave adeptov herectva pre film budú diskutovať známi herci a pedagógovia vo štvrtok 16. novembra o 14:00 v Gorila.sk Urban Space.

 

Bratislavský festival pokračuje v tradícii Filmového chodníka slávy, ktorý zdobia mená výrazných osobností z radov slovenských hereckých legiend. Za dlhoročný umelecký prínos tento rok ocení Božidaru Turzonovovú a pri tejto príležitosti uvedie film Penelopa (Penelope, 1977) v réžii Štefana Uhera. Slávnostné udelenie ocenenia sa uskutoční v pondelok 13. novembra o 18:00 v Kine Lumière.

 

MFF Bratislava nezabúda ani na detských divákov a v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska prinesie na plátno výber z populárnej večerníčkovej série Najmenší hrdinovia.  Jej hrdinka Terezka dostane na Vianoce stavebnicu, z ktorej si poskladá dvoch podivuhodných panáčikov, Paličku a Guličku. Tí sa starajú o jej dobrú náladu, zdravie, čistotu životného prostredia, ba aj o jej výchovu. Sekcia Junior je tento rok venovaná legende slovenského animovaného filmu, režisérovi a pedagógovi Františkovi Jurišičovi, ktorý je priekopníkom bábkového filmu na Slovensku. Projekcia pre deti a ich rodičov sa uskutoční 12. novembra o 10:00 v kaviarni Gorila.sk Urban Space a ozvláštni ju osobná účasť herečiek Moniky a Zuzany Haasových, ktoré v seriáli z 80. rokov účinkovali.

 

MFF Bratislava všetkým milovníkom umenia aj tento rok dokáže, že nie je len festivalom filmov, ale aj unikátnych hudobných a multimediálnych sprievodných podujatí.  Koncert s názvom Hommage à M. Varga bude hudobnou oslavou ikony slovenského bigbítu pri príležitosti premiéry dokumentárneho filmu Varga (2017). Svoje verzie Vargových skladieb predvedú žánrovo rozmanité mladé kapely a hudobníci. Na koncerte, ktorý sa uskutoční v nedeľu 12.11. od 21:30 v klube KC Dunaj, vystúpia kapely Queer Jane, Pjoni, Valér Miko Trio a Tomáš Gregor.

 

Okrem týchto podujatí vás srdečne pozývame aj na nočné afterparty v hudobnom klube Fuga. Predstavia sa na nich Flora Yin-Wong, Biomat, Alavux, Intergalactic Lovers, Lee Anderson, Sajjra, Hidden by the Grapes, Small Town Life. Špeciálnou afterparty Play It Again, Kinečko festival oslávi svojich víťazov spolu s redakciou spriateleného filmového magazínu. V utorok 14.11., krátko po ceremoniáli, na ktorom budú vyhlásené ocenenia pre najlepšie filmy festivalu, sa v klube Fuga o zábavu postarajú slovenskí filmári v nezvyčajnej úlohe dídžejov.

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.